Notice: Undefined variable: twentyseventeen_l10n in /var/www/vhosts/geven.net/subdomains/o-tr/httpdocs/wp-content/themes/gd/functions.php on line 454

SEPET

Sepetinizde ürün bulunmuyor.

Oryantiring Nedir ve Nasıl Yapılır?

Oryantiring Nedir ve Nasıl Yapılır?

Oryantiring Nedir ve Nasıl Yapılır?

İngilizceye çok benzemesine rağmen ilk kez İsveç dilinde ‘Orientering’ olarak telaffuz edilen kelime İngilizce ‘Orienteering’, Almanca ‘Orientierungslauf ‘ , İspanyolca ‘ Orientación’, İtalyanca ‘Orientamento’ , Fransızca ‘Orientation ‘. Türkçesi ‘Oryantiring’.

Haritada işaretlenmiş hedefleri en hızlı bulmak üzerine kurulu bir spor. Koşturup durmak değil ama. Koşarken düşünebilmek, strateji kurmak çok önemli. Hangi yol daha hızlı? En kısa yol değil bu çoğu kere! Çalı ve dikenler çok acımasız. Kaybolmadan ilerlemek araziyi iyi okuyabilmeyi, haritayı üç boyutlu düşünmeyi gerektiriyor. Ve bütün bunları kalbiniz hızlıyken yapacaksınız! Boşuna demiyorlar “Oryantiring koşarken satranç oynamaktır” diye.
İlk askeri olmayan yön bulma yarışması 1897de yapılmış ama yinede Oryantiringin gerçek doğumunun 1918 yılında Stockholm’de düzenlenen yarış olduğu kabul ediliyor. Yarışa, çoğu genç, 220 kişi katılmış. Bu yarış ile beraber “oryantiring sporu” için kurallar şekillenmeye başlamış. İskandinav ülkelerindeki yoğun organizasyonlar ilk önce Sovyetler Birliği, İsviçre ve Macaristan’a sıçramış. Kuzey insanları bu sporu ne kadar mı sevmiş? 1940’lara doğru sadece İsveçte 380,000 kişinin oryantiring yaptığını bilmek bir fikir verecektir! 1961 yılında kurulan Uluslararası Oryantiring Federasyonu bugün 60dan fazla ülkenin üye olduğu bir örgüt.

Neler Gerekir?

Koşulacak arazinin haritası ve pusula şart olan malzemelerdir. Oryantiring haritası normal topografik haritalardan daha detaylı ve özel renklerde basılan haritalardır. Ölçeğin dünya standardı 1/15000dir. Bu haritada kesik ağaç kökleri, sık çalılar ve oturma bankları gibi detaylar kolaylıkla görülebilir.

Pusula’dan kastımız askeri pusulalar ve ya antika olanlar değil tabiki! Modern sportif pusuların tabanı şeffaftır ve ibrenin içinde durduğu kapsül dönerek kullanımı kolaylaştırır. İddialı oryantiring yarışçıları parmak pusulası ile saniyeler kazanırlar, ama çoğu zaman basit bir pusula yeterlidir. Kıyafet, ormanda koşmaya uygun olmalı. Hem hareketi engellemeyecek, hem ısıyı dışarı atabilecek hem de çiziklerden koruyacak. Serin havalarda sentetik eşofmanlar olabilir ama sentetik taytlar en idealleridir. Üzerinizde polyester kumaştan yapılmış uzun kollu bir giysi olması terlediğiniz zaman üşütmenizi önler.

Ayakkabınız orman için koşmaya uygun olmalı. Mümkün olduğunca yumuşak toprak ve yapraklar arasında kaymayacak taban yapısında, düşük bilekli bir model olmalı. Ayakkabınızın üzerine diz altına kadar bacağınızı koruyan tozlukları takarsanız dikenlere karşı daha korunaklı olursunuz.

Dikkat Edilecekler?
Oryantiring çoğu zaman bir saati aşan bir aktivitedir. Öncesinde aç olmamak ve sıvı almak daha fazla keyif almanızı sağlar.

Harita ve pusulaya gereğinden fazla konsantre olmamalısınız. Hedefiniz harita ile araziyi örtüştürerek hiç pusula kullanmadan gideceğiniz yönü bulmak olmalı. Bunun için kolaydan başlayarak egzersiz yapmak gerekir.

Harita ve araziyi beraber gözlemleyin, her an harita üzerinde konumunuzu işaret edebiliyor şekilde oryantiring yapın.

En önemlisi: Düşünebileceğinizden daha hızlı koşmayın! Çoğu dünya şampiyonu hafif ama sürekli bir tempoda koşarak HİÇ hata yapmadıkları için kazandılar.

İOG Hakkında

İstanbul’da oryantiring ile tanışmanın en kolay yolu: Açılımı İstanbul Oryantiring Grubu olan İOG, İstanbul’da oryantiring sporuna gönül vermiş gönüllülerin oluşturduğu amatör bir spor grubu olacak 2000 ilkbaharında kuruldu. Pazar günleri Belgrad Ormanında düzenli buluşma ve antrenmanlar yapan İOG üyeleri, bu sporun Türkiye’de tanınması, yaygınlaşması ve gelişmesi için çaba sarf etmektedir. İOG, 2003 Ekim ayı itibarı ile bir İstanbul Orienteering Grubu Spor Kulübü Derneği olarak daha kurumsal bir yapıya kavuşmuştur. Etkinliklerden haberdar olup katılmak isteyenler www.iog.org.tr sitesinden daha ayrıntılı bilgi alınabilir.

İstanbul’da çocuğunuz bir oryantiring eğitimi alsın istiyorsanız, Kuzey Geyikleri Doğa Sporları Kulübünü www.kuzeygeyikleri.com incelemenizi öneriz.

Diğer şehirler için, daha ayrıntılı bir liste yayınlayana kadar, Türkiye Oryantiring Federasyonu il temsilcileri sayfasından il temsilcisine ulaşarak, ilinizdeki en uygun yönlendirmeye ulaşabilirsiniz.

 

Hazırlayan: Caner Odabaşoğlu

Makaleler

Örnek Blog 4
Örnek Blo...

Faydalı Bilgiler

Oryantiring Yapmaya Başlamak
Oryantirin...
Oryantiring Nedir ve Nasıl Yapılır?
Oryantirin...

Vlog

Örnek Blog 1
Örnek Blo...

Fotoroman

Örnek Blog 2
Örnek Blo...

Belge Bankası

Örnek Blog 5
Örnek Blo...